
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 15 A |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 4.096 V |
| Max Power Dissipation | 306 mW |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 4.1 V |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Nominal Supply Current | 60 mA |
| Max Output Voltage | 4.096 V |
| Reference Voltage | 4.096 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Shunt Current | 15 mA |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Cathode Current | 73 µA |
Stock: 350
Distributors
pcbx
Unit Price$1.41792
Ext.Price$1.41792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.41792 | $1.41792 |
| 10 | $1.18339 | $11.83390 |
| 25 | $1.08772 | $27.19300 |
| 50 | $0.99979 | $49.98950 |
| 100 | $0.91898 | $91.89800 |
| 300 | $0.86383 | $259.14900 |
| 500 | $0.81199 | $405.99500 |
| 1000 | $0.78134 | $781.34000 |
